Haber 25.10.2023 00:00:00 / Okunma Sayısı: 317

Ezgi Apartmanı avukatı Biricik: Şüphelilerin yakalanmasını bekliyoruz

Ezgi Apartmanı avukatı Biricik: Şüphelilerin yakalanmasını bekliyoruz

Kahramanmaraş’taki depremde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı avukatlarından Uğur Biricik, zemin katta 40 santimetre çapındaki kolonun kesildiği tespit edilen ve haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan pastane işletimcileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in hâlen yakalanmamasına tepki göstererek, “İşletme sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel için adli sürecin tamamlanması adına, görev yapan emniyet güçlerimizin daha titiz ve daha kapsamlı arama ve yakalama görevlerini icra etmelerini bekliyoruz” dedi.

6 Şubat’ta meydana gelen depremin ilk saniyelerinde yıkılan ve 35 kişinin yaşamını yitirdiği Ezgi Apartmanı’nda ölenlerin yakınları, avukatlarıyla birlikte apartmanın enkazında bir araya geldi. Zemin katta bulunan ve kolon kestikleri iddiasıyla haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan pastane işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in aradan geçen 10 günde yakalanmamalarına tepki gösterirken, avukatlarından Uğur Biricik açıklama yaptı.

'DOSYA, İDDİANAME AŞAMASINA GELDİ'

Binanın yıkılmasında sorumluların tespiti için görevlendirilen bilirkişi heyetinin hazırladığı raporun soruşturma dosyasına girdiğini hatırlatan avukat Biricik, “Başsavcılığımız tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden alınan bilirkişi raporunda Ezgi Apartmanı’nın yıkımına neden olan kusurlar şu şekilde sıralanmıştır. Statik proje müellifi asli sorumlu, yapım sorumlusu müteahhit asli sorumlu, fenni mesul asli sorumlu, Kervan Pastanesi’nde yapılan izinsiz ve projesiz yapılan tadilattan sorumlu kişiler asli kusurlu, belediyenin ilgili birimindeki yapı ruhsatlarında proje kontrollerinden sorumlu kişiler tali kusurlu, belediyenin yapı kontrol birimi tali kusurlu, yapı kullanım belgesi düzenlenmeden önce binayı kontrol etmekle görevli kişiler tali kusurlu. Gelinen aşamada ise başsavcılığımız bahsi geçen rapora istinaden birtakım soruşturma işlemlerini devam ettirmiş ve dosyamız neredeyse iddianame hazırlama aşamasına gelmiştir” diye konuştu.

 

Ezgi Apartmanı avukatı Biricik: Şüphelilerin yakalanmasını bekliyoruz

 

'EMNİYET GÜÇLERİMİZİN DAHA TİTİZ VE DAHA KAPSAMLI ARAMA VE YAKALAMA GÖREVLERİNİ İCRA ETMELERİNİ BEKLİYORUZ'

Kamuoyunda soruşturmanın zemin kattaki pastane üzerinden devam ettiğine dair kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulduğunu ifade eden Uğur Biricik, şöyle devam etti:

"Depremden hemen sonra Ezgi Apartmanı’ndan sağ olarak kurtulan Molla Bey ve oğlu Murat Bey’in bizleri yönlendirmeleri ve dönemin apartman yöneticisi tarafından ilgili işletmenin yapmış olduğu tahribatlar ile alakalı, Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanlığı'na yapmış olduğu başvuru dilekçesi ve ekinde sunulan fotoğraflar tarafımıza ulaştırılmıştır. Bu bağlamda dosya kapsamında bahsi geçen işletmenin kolon, kiriş, perde beton, tabla kesilmek sureti ile yapılan ruhsatsız asansör gibi binanın taşıyıcı sistemine birçok noktada müdahale edildiğine yönelik iddiaların yapılan keşif ve alınan bilirkişi raporları ile tespiti sağlanmıştır. Böylelikle soruşturmanın genişleterek araştırılmasına yönelik adımlar atılmıştır. Bizlerin müteahhit kanadını aklayarak ilgili işletmeyi suçlu göstermek gibi bir niyeti asla olmamıştır. Zira bugüne kadar soruşturma dosyasına ibraz edilen bütün şikâyet dilekçelerinde kusuru bulunan tüm sorumluların cezalandırılmasına yönelik taleplerde bulunulmuştur. Bu kapsamda kamuoyunu yanlış yönlendirmeye ve algı yapmaya çalışanların aksine tüm sorumluların cezalandırılması için hukuk mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha buradan ifade etmek isteriz. Son olarak şu anda dosya kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan işletme sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel için adli sürecin tamamlanması adına, görev yapan emniyet güçlerimizin daha titiz ve daha kapsamlı arama ve yakalama görevlerini icra etmelerini bekliyoruz.”

 

Ezgi Apartmanı avukatı Biricik: Şüphelilerin yakalanmasını bekliyoruz

 

'BARO OLARAK DEPREM DAVALARINA MÜDAHİL OLACAĞIZ'

Kahramanmaraş Baro Başkanı Muhammed Burak Gül de depremde 30 avukatın hayatını kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz depremde 30 meslektaşımızı kaybettik. Ezgi Apartmanı’nda avukat Ahmet Can Zabun, avukat Nesibe Zabun ve evlatlarını kaybettik. Ve biz gerek Ezgi Apartmanı özelinde gerekse de Kahramanmaraş genelinde ve ülkemiz genelinde deprem felaketinden dolayı sorumluluğu olan herkesin sorumluluklarıyla ilgili soruşturmalarının yapılması ve konuyla ilgili olarak kovuşturma, dava aşamalarının da titizlikle yürütülmesini talep ediyoruz. Baro olarak soruşturma aşamalarının takipçisiyiz. Bundan sonra Kahramanmaraş Barosu olarak ve görüşmelerimizi yaptık Türkiye Barolar Birliği olarak kovuşturma süreçlerini de takip edeceğiz. Bu davalara müdahil olarak katılma taleplerimizi ileteceğiz.”

 

Ezgi Apartmanı avukatı Biricik: Şüphelilerin yakalanmasını bekliyoruz

0 Yorum Yapılmış